קהל יעד

הורים וילדים ,צוותי בתי ספר,כקורס הכשרה למדריכי טבע תרפיה ועובדי נוער

מטרות
 • התכנית נועדה לתת להורים ולילדים במה טבעית לפתח כישורי חיים ,וכלי תקשורת אפקטיביים הנחוצים לחיים בריאים ומאוזנים.

 • התכנית מספקת להורים הזדמנות ללוות את ילדיהם תוך כדי מסע פנימי שלהם כהורים וקבלת כלים ליצירת תקשורת ושיתוף פעולה.

 • המפגשים יוצרים "פסק זמן "  להורים, ואף מעניקים חוויה מתקנת  עם ילדיהם בתחנות שונות משך השנה.

 • ההורים והילדים מסיימים את הסדנאות  עם "ארגז כלים" לחיים המבוסס על שלושה עשר השלבים של ה"נווט הפנימי".

על התוכנית
 • הסדנה מתנהלת במשך 9 שבועות ומורכבת מ 9 מפגשים שבועיים לילדים 9 מפגשים שבועיים להוריהם, כאשר חלק מהמפגשים משותפים בתחנות מסוימות בתוכנית. במסגרת  כ9 השבועות,אנו מתייחסים לשלוש עשרה  תחנות –אבני דרך אותן אנו עבורים בתהליך הלמידה  להשקטה והעצמה.

 • המפגשים מתקיימים בטבע,כאשר התכנים"  תפורים" לצורכיהם של המשתתפים כיחידים, יחד עם מטרות המטיבות עם היחיד ,דרך עבודה קבוצתית.

 • הסדנה מזמינה את הילדים לחוויה יוצאת דופן בהם יפגשו עם יכולות  אישיות שטרם הכירו , עם מערכת ההשקטה הפנימית אשר מתחוללת מאליה במפגש העוצמתי שלהם עם הטבע, ועם הכוח האנושי אשר נמצא עבורם,על מנת לסייע בהגעה לחוף מבטחים.

 • בסביבה זו בטבע- הילדים יעבדו תוך שיתוף פעולה,והתחשבות בזולת, גם על יכולות ההמתנה,ההתבוננות,העמקת היכולת להתגבר בעת קושי,ובאימון מערכות ההשקטה וההרגעה הפנימיים . מצאנו כי תוך העבודה הקבוצתית אף ניתן לגעת בייחוד של כל אחד בקבוצה-וכך נוצרות עוד נקודות כוח –גילוי החד פעמיות והמופלא שבתוך כל אחד מאתנו.

ובמה יפגשו הילדים?

פעילות אתגרית ופעילות הישרדות כאימון ילדים למטרות בהתפתחות אישיות מאוזנת, (לתושבי המרכז וירושלים מפגש משפחתי בחוות שמשון-תושבי הצפון בחוות הנמורה) ב"טיול עם משמעות שמעבר"  וסדנאות השקטה, מפגש עם עדר העיזים ככלי להבנת סוגיות במשפחה  טיולים תוך הכרות עם מצפן וסימני דרך נוספים – המצפן ושאלות הקיום – לאן אני מעוניין להגיע  והאם אני צועד בכיוון הנכון מעגלי תופים  כמפגש של תקשורת עם הזולת ועוד. . .

במה יפגשו ההורים?
 • בניית מערכת השקטה פנימית- תיאוריה והתנסות בטבע

 • בניית ארגז כלים לרגעי קושי

 • תקשורת בונה שיתוף פעולה-הלכה למעשה (עם התנסות חוויתי בטבע עם הילדים)

תוצאות אשר הושגו באמצעות התוכנית

היות וההורים  עורכים את מסעם הפנימי לצד זה של ילדיהם, אנו רואים תהליכים של הפריה הדדית ובניה משותפת.

במפגשים אשר התקיימו במהלך החודשים האחרונים הורים ומחנכים העידו על שינויים בהתנהגותם של הילדים. היו עדויות ליותר "שקט פנימי",פחות יוזמות למריבות ,שיפור בריכוז,ובחלק מהילדים אף שיפור במוטיבציה במסגרת הלימודית.

אמהות העידו שפינו יותר זמן לטיפול בעצמן- וכתוצאה מכך הרגישו נינוחות יותר.

ההשפעה על מערכות היחסים לא איחרה לבוא. אמהות אשר למדו להתבונן על המציאות המאתגרת דרך תובנות חדשות זכו ליותר שמחה ונחת עם ילדיהם. אבות אשר יצאו למפגשי טבע ומוזיקה עם ילדיהם,חזרו לביתם עם משאבים חדשים של שמחה וקשר.

אנו טוענים כי בטבע,המטפל הופך להיות צופה-והטבע המטפל.

המלצות

נהניתי לעבור איתך על קווי המתאר של התוכנית אשר בניתם – אמיר דרומי,רני דורון,שי בראון ואת, על העקרונות התפישתיים, מושגי-המפתח, המטרות והיעדים שלה.מצאתי עניין רב בחלק היישומי- כלי העבודה המגוונים, המערבים כלי למידה טיפוליים "קלאסיים" יחד עם כלים "שוברי שגרה", כלים ייחודיים שחלקם ממש מקוריים, חדשניים וגם קדומים, המאפשרים מגע בריא בין הבריאה בטיבעיותה לבין הנפש שחווה קשיים שהם מסוג "…שמוציאים את האדם מן העולם…" [פרקי אבות, פרק ד'].
 

דר' אורה אלפסי, פסיכולוגית

הננו בזה להוקיר ולהעלות על נס את סדנת הנחיית אימהות שאת מוסרת כבר כמה שנים במסגרת הת"ת. במהלך הסדנאות חווים האימהות תהליך העצמה משמעותית, ורוכשות כלים המשפרים את תפקודם ההורי. אין ספק כי אימהות החוזרות הביתה עם תובנות הללו, חוזרות מועשרות ונתרמות מאוד.
 

מוסדות אהבת משה, תלמוד תורה ברסלב